درباره لهستان

در سالهای اخیر، تحصیل در لهستان دانشجویان زیادی را جذب این کشور اروپایی میکند زیرا بیش از ۴۰۰ دوره در این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شود که موقعیت خوبی برای تحصیل به زبان انگلیسی در لهستان را برای متقاضیان خارجی فراهم میکند. هم اکنون بیش از ۴۶۰۰۰ دانشجوی بین المللی در این کشور حضور دارند. این دانشجویان از ۱۵۸ کشور جهت تحصیل راهی این کشور شده اند. در حال حاضر بیشترین دانشجویان خارجی این کشور به ترتیب از اکراین و بلاروس و نروژ و سوئد بوده و به تازگی دانشجویان آسیایی هم برای تحصیل راهی این کشور شده اند. از سال ۲۰۰۷ سیستم آموزش عالی در لهستان به سه حوزه تقسیم شده است. دوره لیسانس و فوق لیسانس و دکترا این سیستم آموزشی مربوط به تمامی دوره های دانشگاهی به غیر از حقوق و داروسازی و روانشناسی و پزشکی و دندانپزشکی میشود. گرچه لهستان پیشرفت اقتصادی سریعی داشته است اما هزینه زندگی در آن به طور قابل توجهی پایین تر از هزینه زندگی در اغلب کشور های اروپایی بوده است. مقادیر 200 تا 500 یورو برای هزینه های اصلی همانند اقامت، غذا و حمل ونقل کفایت می کند. هزینه سرگرمی و همکاری در وقایع فرهنگی پایین تر از مقادیر متوسط آن در اروپا می باشد. هزینه اصلی که مربوط به تحصیل می باشد و نرخ متوسط ان حدود 2000 تا 5000 یورو در سال است (که بستگی به رشته تحصیلی دارد) که به صورت رقابتی می باشد و پایین تر از نرخ متوسط در اروپا است. لهستان امن تر از بسیاری از کشور های اروپایی است. حتی بسیاری از کشور های نوردیک که بسیار امن در نظر گرفته شده، نرخ جرایم آن ها بیشتر از لهستان است. لذا لهستان در اینجا ایمن ترین کشور برای دانشجویان با هر نژاد، عقیده و اصالتی می باشد. برای اطلاع از دانشگاه هایی که موسسه مپتا سابقه اعزام دانشجو به آنها را دارد و همچنین ارزیابی احتمال پذیرش شما از دانشگاه های لهستان فرم مصاحبه رایگان موسسه مپتا را پر کنید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و نقاط قوت و ضعف رزومه شما برای ادامه تحصیل در لهستان را برای شما تحلیل خواهند نمود.
از سال تحصیلی 2007/2008 سیستم آموش عالی لهستان به سه دسته کارشناسی(لیسانس، مهندسی)، کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکترا(دکتر) تقسیم شده است. این سیستم بر تمامی رشته های آموزشی بجز حقوق، داروخانه، روانشناسی، دامپزشکی، دارو و دندانپزشکی اعمال می شود، که هنوز هم بر اساس سیستم دو مرحله ای(فوق لیسانس و دکترا) می باشد.
 

مزایای تحصیل در لهستان

 
بهترین دانشگاه‌ها در اروپایی مرکزی
تحصیل در لهستان حتی بدون مدرک زبان نیز میسر است.
شهریه اندک دانشگاه ها
امکان استفاده از اسکالرشیپ از دانشگاه ها
امکان دریافت پذیرش بدون مدرک زبان
امکان تحصیل به ۲ زبان انگلیسی‌ و پولیش در مقطع لیسانس و بالاتر
هزینه اندک برای زندگی‌ در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی
 

مقاطع مختلف تحصیل در لهستان

دوره کارشناسی غیر مهندسی(لیسانس) با گذراندن 3 تا 5 سال در کالج فنی و حرفه ای/مهندسی اخذ می شود.
دوره کارشناسی(مهندسی) با گذراندن 3 تا 5 سال در کالج مهندسی علوم، کشاورزی و اقتصاد اخذ می شود.
دوره کارشناسی ارشد( فوق لیسانس )؛ مدرک های معادل : کارشناسی ارشد هنر، کارشناسی ارشد مهندسی، کارشناسی ارشد مهندس معماری، پزشک با صلاحیت، دندانساز یا دامپزشک. تصدیق این مدارک طی 2 تا 5 سال تحصیل مداوم در دانشگاه به طول می انجامد. فردی که دیپلم کالج را دارد طی 2 تا 5 سال می تواند مدرک کارشناسی ارشد را بگیرد.
دوره دکترا (PHD)، مدرک دکترا به کسی داده می شود که در امتحان دکترا قبول شده باشد و با موفقیت از پایان نامه ی خود دفاع کرده باشد. برای گرفتن مدرک صلاحیت دکتری فرد میبایست مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن را در دست داشته باشد.
 

مدارک لازم جهت ثبت نام در دانشگاه های لهستان

ملزومات ثبت نام بستگی به تصمیم دانشگاه دارد و باید بر روی وب سایت دانشگاه انتخابی شما تایید شده باشد. معمولا پر کردن یک فرم در خواست نامه و فرستادن یک نسخه از مدرسه راهنمایی (یا دانشگاه/کالج) و در نتیجه مدرک مهارت زبان انگلیسی (معمولا تافل) ضروری می باشد. برخی از دانشگاه ها توصیه نامه، مقالات شخصی و دیگر مدارک که در سایتشان ذکر شده است را می خواهند. مدارس هنر همانند سازمان تربیت بدنی و دیگر سازمانها، آزمون های استعداد را ترتیب می دهند. سال تحصیلی به دو بخش تقسیم می شود :ترم پاییز(ماه اکتبر-اواسط فوریه)، ترم بهار(اواسط فوریه-ژوئن). هر کدام از آن ها با آزمون دوره ای پایان می یابد. تدریس به شکل سخنرانی، گذاشتن کلاس ها، سمینارها، کلاس های آزمایشگاه و مباحثه گروهی ارائه می شود. برای اتمام یک ترم با موفقیت، دانش آموز میبایست کارنامه قبولی تمامی امتحانات را دریافت کند. مقیاس نمره گذاری رایج بدین صورت می باشد : خیلی خوب(5)، خوب بعلاوه امتیاز(4، 5)، خوب(4)، متوسط(3)، مردود(2). تحت عنوان سیستم واگذاری اعتبار اروپا شماری از اعتبارات خاص به شخصی که این نمرات را به صورت مستقل کسب کرده است اختصاص داده می شود.
 poland01

هزینه یا شهریه تحصیل در لهستان

آموزش در موسسه عالی لهستان به صورت تمام وقت برای شهروندان لهستانی و همچنین برای افراد خارجی که تحصیل خود را در ایالت HELs به عنوان شهروند لهستانی آغاز کرده اند به صورت رایگان می باشد. دیگر افراد خارجی میبایست شهریه ای که معادل آن به صورت زیر است را پرداخت کنند :
• سالانه حدود 2000 یورو برای آموزش عالی و حرفه ای در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
• سالانه حدود 3000 یورو برای مقطع کارشناسی ارشد، دکترا و تخصص
• سالانه حدود 3000 یورو برای کلاس های فنی و حرفه ای و دوره های کارآموزی
• سالانه حدود 2000 یورو برای کلاس های زبان، که برای آماده سازی دانشجویان در لهستان می باشد.
رئیس دانشگاه HELs ممکن است بنا به در خواست دانشجویان، شهریه دانشگاه را کم کند و یا روی هم رفته از آن چشمپوشی کند.
 
آیا نیاز است که من به صورت روان به لهستانی صحبت کنم ؟
خیر نیازی نیست چرا که در دانشگاه های لهستان بسیاری از برنامه های آموزشی به انگلیسی می باشد. اگرچه ممکن است شما زبان لهستانی را برای استفاده شخصی روزمره زمانی که در لهستان اقامت دارید یا برای پیوستن به کلاس های دانشگاهی در لهستان بیاموزید.
هزینه زندگی در لهستان
این بستگی به موقعیت شخصی، شیوه زندگی و عادات با توجه به نیاز های مختلف شما دارد. در عمل شما حداقل نیاز به 1200-2500 PLN در ماه دارید تا بتوانید هزینه منزلی مناسب، حمل و نقل محلی و حتی گاهی بیرون رفتن را تامین کنید. این مقدار میبایست هزینه اجاره، غذا، لباس، بهداشت شخصی، حمل و نقل محلی، مواد درسی، تلفن و دیگر هزینه ها بجز شهریه را تامین کند.
در این جا محاسبه تقریبی هزینه های ماهیانه آمده است : سکونت دانشجویان در خوابگاهایشان 400-600PLN، به صورت شریکی ماهانه 1000 تا 1600 PLN، غذا حدود 500 تا 700 PLN، کتاب و وسایل سرگرمی حدود 200-300 PLN در ماه، حمل و نقل محلی حدود 65PLN.

تحصیل در مقطع لیسانس کشور لهستان

بسیاری از رشته های تحصیلی در کشور لهستان به زبان انگلیسی ارائه می شود و لهستان یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع لیسانی کورس های بسیار زیادی را به زبان انگلیسی ارائه می نماید. طول دوره تحصیلات در مقطع لیسانس در دانشگاه های کشور لهستان همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، بین 3 تا 4 سال می باشد.
ذکر مطلب ذیل می تواند پارامتر تاثیر گذاری برای متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های کشور لهستان قلمداد شود و این نکته چنین است که کشور لهستان شرایط بسیار مناسبی برای افرادی که در این کشور فارغ التحصیل میشوند محیا می سازد و ایشان را قادر میسازد که بلافاصله پس از اتمام تحصیل در مقاطع تحصیلی شانس بالایی در راستای یافتن شغلی بسیار مناسب را احراز کند. کشور لهستان بخاطر پائین بودن میزان هزینه های تحصیلی مقصد مناسبی برای علاقه مندان می باشد.
دانشجویان مقطع کارشناسی کشور لهستان مجوز کار در محدوده ای 10 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 3 تا 7 یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. حال این سوال مطرح میگردد که آیا هر کس می تواند در حین تحصیل خود، کار دانشجویی پیدا کند یا خیر ؟ پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است. ولیکن تجربه ارزشمند وکلای موسسه مهاجرتی آریانا پارس مبین این مطلب است که عدم توفیق در یافتن کار مناسب فقط به دلیل ویژگی های شخصی متفاوت افراد ( مثل عدم وفق پذیری با محیط، سطح ضعیف برقراری ارتباط و یا عوامل مشابه ) می باشد.
دولت لهستان با توجه به این که به دانشجویان در هفته اجازه کار 10 ساعت را داده است، آنها می توانند بابت هر ساعت کار بین 3 تا 7 یورو را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند. هزینه زندگی در لهستان حداقل 350 یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور لهستان را داشته باشد قبل از رفتن به لهستان و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در لهستان است. کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور لهستان مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان لهستانی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور لهستان بسیار ساده بوده است و به افرادی توصیه می شود که قصد داران به سرعت از کشور خارج شوند.
 

تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور لهستان

تحصیل در کشور لهستان برای افرادی قابل توجه می باشد که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل در کشور های آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلستان را دارا نمی باشند به همین علت کشور لهستان را هدفی مناسب برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. طول دوره تحصیلات در مقطع فوق لیسانس در کشور لهستان در همه رشته ها بین 1 تا 2 سال می باشد. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش مقطع فوق لیسانس کشور لهستان همانند دیگر کشور های جهان می باشد که شامل مدارک سوابق تحصیلی، مدارک دال بر تسلط به زبان انگلیسی ( یا لهستانی )، توصیه نامه از اساتید سابق و مدارک شناسایی به همراه گواهی اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی میباشد. بسیاری از رشته ها در مقطع فوق لیسانس در کشور لهستان به زبان انگلیسی ارائه میشوند. موسسه آریاناپارس با توجه به تعداد زیاد پرونده های ارسالی به سفارت لهستان و سابقه بسیار طولانی وکلای این موسسه در امر پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کشور لهستان، طول دوره ی یادگیری زبان لهستانی برای افراد مبتدی حدودا 7 تا 10 ماه تخمین میزند.
دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور لهستان مجوز کار در محدوده ای 20 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 3 تا 7 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. حال این سوال مطرح میگردد که آیا هر کس می تواند در حین تحصیل خود، کار دانشجویی پیدا کند یا خیر ؟ پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است. ولیکن تجربه ارزشمند وکلای موسسه مهاجرتی آریانا پارس مبین این مطلب است که فقط به دلیل ویژگی های شخصی متفاوتی ( مثل عدم وفق پذیری با محیط، سطح ضعیف برقراری ارتباط و یا عوامل مشابه ) می باشد.
هزینه زندگی در لهستان حداقل 350 یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور لهستان را داشته باشد قبل از رفتن به لهستان و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در لهستان است. کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور لهستان مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان لهستانی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور لهستان بسیار ساده بوده و به افرادی توصیه می شود که قصد دارند به سرعت از کشور خارج شوند.
 

تحصیل در مقطع دکترای کشور لهستان

کشور لهستان همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم آورده است. بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور لهستان به 2 صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد. تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور لهستان می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور لهستان می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.
با توجه به این نکته که کشور لهستان برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا 2 هزار دلار را مدنظر قرار می دهند، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور لهستان در پیش دارند.
در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور لهستان فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نماید:
·        در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
·        اخد مدرک دال بر تسلط کافی بر زبان انگلیسی (حداقل آیلتس6.5)
·        جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.
·        داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …
·        داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می تواند در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.
بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا در کشور لهستان به زبان انگلیسی ارائه میشوند. موسسه آریانا پارس با توجه به تعداد زیاد پرونده های ارسالی به سفارت لهستان و سابقه بسیار طولانی وکلای این موسسه در امر پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کشور لهستان، طول دوره ی یادگیری زبان لهستانی برای افراد مبتدی حدودا 7 تا 10 ماه تخمین میزند. دانشجویان مقطع دکترا کشور لهستان مجوز کار در محدوده ای 30 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 4 تا 8 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.
 

دانشگاه های معتبر لهستان

تحصیل در لهستان در رشته‌های کامپیوتر، نرم افزار و رشتهای پزشکی‌، دندان پزشکی‌ و داروسازی و ساینس از اهمیت ویژه به نسبت کشور‌های آسیایی برخوردار است.
یکی‌ از بهترین دانشگاه‌های لهستان دانشگاه ورشو می‌باشد. ورشو پایتخت این کشور می‌باشد.
دانشگاه‌های دیگر لهستان عبارتند از:
 
Jagiellonian University
AGH University of Science and Technology
Adam Mickiewicz University
Warsaw University of Technology
Nicolaus Copernicus University
Kazimierz Wielki University of Bydgoszcz
University of Silesia of Katowice
Silesian University of Technology
Silesian University of Technology
University of Warmia and Mazury in Olsztyn
Marie Curie-Sklodowska University
The John Paul II Catholic University of Lublin
West Pomeranian University of Technology of Szczecin
University of Humanities and Sciences of Kielce
Cardinal Stefan Wyszynski University of Warsaw
Polish-Japanese Institute of Information Technology
University of Technology and Life Sciences of Bydgoszcz
University of Social Sciences and Humanities
University of Technology and Humanities of Radom
University of Physical Education of Warsaw
Nowy Sacz School of Business – National-Louis University
University of Natural Sciences and Humanities of Siedlce
Pomeranian Medical University of Szczecin
The West Pomeranian Business School of Szczecin
The School of Banking and Management of Cracow
School of Computer Science and Economics of Krakow
Aleksandra Gieysztora Academy of Humanities
 
Academy of Physical Education of Katowice
School of Applied Technology and Management
College of Management and Public Administration of Zamosc
Wroclaw University of Environmental and Life Sciences
Maria Grzegorzewska Academy of Special Education
Józef Tyszkiewicz College of Business and Computer Science
University of Finance and Management of Bialystok
Lower Silesian College of Entrepreneurship and Technology of Polkowice
Intertational School of Logistic and Transport of Wroclaw
Academy of Computer Science and Management
The Ludwik Solski State Drama School of Cracow
Lomza State University of Applied Sciences
Pawel Wlodkowic University College of Plock
College of Economics Tourism and Social Sciences
University School of Physical Education of Wroclaw
The Maria Sklodowskiej-Curie Warsaw Academy
Social-Economic Higher School of Gdañsk
The State School of Higher Education of Ciechanów
Academy of Humanities and Economics of Lodz
European College of Hospitality, Tourism and Management
The State Higher Vocational School of Walcz
College of Management and Finance of Wroclaw
Graduate School of Business of Pila

poland02

دوره های علوم پزشکی در لهستان

تحصیل در رشته پزشکی لهستان، فرصت مطالعه در یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی جهان است. دوره های 6 ساله ی پزشکی عمومی، دوره ی 4 ساله تخصص، دوره ی 5 ساله ی دندانپزشکی و داروسازی، دوره ی 3 ساله ی کارشناسی پرستاری و دوره های مقدماتی (فاندیشن) انگلیسی زبان این کشور، میان دوره هایی است که بیشترین دانشجویان را از سراسر جهان به خود جذب می کنند. هر ساله دانشجویانی از آمریکا، کانادا، نروژ، سوئد، عربستان سعودی، ترکیه، هند، چین و …این چالش را پذیرفته و در دانشگاه های لهستان ثبت نام می کنند.
 
دانشگاه های پزشکی لهستان از جمله بهترین گزینه ها برای افرادی هستند که به دنبال تحصیل در رشته ی پزشکی به زبان انگلیسی در خارج از کشور هستند. بالغ بر 11 دانشکده پزشکی در لهستان، دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. علاوه بر دوره های پزشکی عمومی و دوره های ادغام شده ی دندانپزشکی و داروسازی، دانشگاه های این کشور یک دوره ی 4 ساله ی تحصیلات عالی به زبان انگلیسی را برای افرادی که دارای مدرک لیسانس هستند، ارائه می دهند. اکثر دانشگاه های پزشکی یک سال مقدماتی را برای تحصیلات بیشتر پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می دهند و افرادی که تمایل دارند تحصیلاتشان به زبان لهستانی باشد، می توانند دوره ی یک ساله به زبان لهستانی را دنبال کنند. فارغ التحصیلان دوره های انگلیسی زبان دوره های پزشکی در لهستان، واجد شرایط اپلای به دوره های رزیدنسی در بیمارستان های آموزشی دانشگاه های کشورهای مختلف هستند.
 
دوره های علوم پزشکی در لهستان
دوره ی پیش دانشگاهی (فاندیشن): دوره های یک ساله آماده سازی پزشکی
دوره ی کارشناسی پزشکی: دوره های 6 ساله
دوره ی تخصص پزشکی: دوره های جهشی 4 ساله
دوره های دندانپزشکی: دوره های 5 یا 6ساله
دوره های داروسازی: دوره ی 5 ساله داروسازی
دوره های پرستاری: 3 سال دوره کارشناسی پرستاری
دوره های دکترا: 3 سال دوره دکترا پزشکی
 
 

شرایط تحصیل در رشته ی پزشکی در لهستان

داوطلبینی که قصد تحصیل پزشکی در لهستان را دارند باید از دبیرستان یا کالج فارغ التحصیل شده باشند و دیپلم (گواهینامه) خود را با نمرات بالا در دروس زیست شناسی، فیزیک، شیمی گذرانده باشند. دانشجویانی که از دانشگاه یا کالج فارغ التحصیل شده اند باید مدرک لیسانس خود را ارائه نمایند. همچنین دانشجویان از کشورهای غیرانگلیسی زبان باید تسلط خود بر زبان انگلیسی را با آزمون های تافل یا آیلتس اثبات نمایند. برخی از دوره های پزشکی ارائه شده در کشور لهستان ممکن است دارای آزمون ورودی باشند.
 

ساختار آموزشی رشته پزشکی در لهستان

برنامه های پزشکی لهستان از شش سال متوالی از تحصیلات پزشکی، پیش بالینی و بالینی تشکیل می شود. متقاضیان باید در دروس پایه همانند فیزیک، شیمی، و زیست شناسی قوی باشند. برخی از دانشگاه های لهستان برای دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته پزشکی دوره های انگلیسی زبانی را ارائه می دهند. این برنامه شامل دو قسمت می باشد:
 
دوره های 6 ساله برای دانشجویان فارغ التحصیل از دبیرستان
دوره های 4 ساله برای فارغ التحصیلان دانشگاه یا کالج
*در پایان هر دوره به دانشجویان مدرک MD (دکترای پزشکی) اعطا می شود.
 poland03

مزایای تحصیل رشته های پزشکی در لهستان

·        وجود دانشگاه های عالی در لهستان
·        مدارک شناخته شده در سطح جهانی، کیفیت آموزش
·        هزینه های پایین و مقرون به صرفه ی تحصیل و زندگی در لهستان
·        زندگی فرهنگی و دانشجویی پویا
·        عضوی از برنامه ی آراسموس
·        وجود بورسیه های زیاد برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا
·        برنامه ی تحصیلی مطابق با استانداردهای آمریکا/ بین المللی
·        امکان استفاده از سیستم انتقال واحد اروپایی (ECTS)/ دانشجویان می توانند در هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا ادامه تحصیل دهند.
·        عضوی از کشور های شنگن/ امکان استفاده از ویزای شنگن
·        دارای گزینه های اقامتی برای دانشجویان خارجی/ دانشگاه های پزشکی لهستان اکثرا خوابگاه هایی را در خود دانشگاه برای دانشجویان تدارک دیده اند.
·        امکان کار نیمه وقت در حین تحصیل
·        هزینه ی تحصیل مناسب در رشته ی پزشکی در لهستان
دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت و درمان
دانشگاه ورشو (university of Warsaw)
دانشگاه یاگیلونیا (Jagiellonian university)
دانشگاه تکنولوژی گدانسک (Gdansk university of technology)
دانشگاه تکنولوژی ورشو (Warsaw university of technology)
دانشگاه سیلسیا (University of Silesia in Katowice)
*همه ی دانشگاه های ذکر شده دوره ی پزشکی را ارائه نمی دهند.
 
دانشگاه علوم پزشکی ورشو
دانشگاه علوم پزشکی ورشو (Medical University of Warsaw) بزرگترین و برجسته ترین مدرسه ی پزشکی در لهستان می باشد. این دانشگاه قدمتی 200ساله داشته و در سال 1802 میلادی پایه گذاری شده است. این دانشگاه در طی این سالها متخصصانی برجسته در زمینه ی پزشکی و داروسازی را آموزش داده است. به دلیل رقابت پذیری دانشگاه با سایر دانشگاه های اروپا در جذب دانشجویان بین المللی، بخش انگلیسی زبان دانشگاه علوم پزشکی ورشو نیز در سال 1993 تاسیس شد. دانشجویان انگلیسی زبان در این دانشگاه تجربه ی ناب تحصیل در کلاس اروپایی و جهانی را بدست می آورند. دانشگاه علوم پزشکی ورشو برای اطمینان خاطر از کیفیت جهانی دوره های پزشکی خود، همکاری ها و وابستگی هایی با سایر مراکز آموزش پزشکی در جهان دارد. در قالب این همکاری ها دانشجویان و اساتید بین مراکز تبادل می گردند تا سطح پژوهشی و علمی دانشگاه ها ارتقا یابد. از جمله همکاری ها و وابستگی های دانشگاه ورشو می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
همکاری با 106 دانشگاه اروپایی
عضویت در برنامه آراسموس
عضویت در برنامه تبادل مطالعات دانشگاهی اروپا (CEEPVS)
کالج پزشکی دانشگاه ایلی نوی ایالات متحده
دوره های موجود به زبان انگلیسی در دانشگاه علوم پزشکی ورشو
 
دکترای پزشکی 6 ساله
دکترای پزشکی 4 ساله برای دارندگان لیسانس
فوق لیسانس داروسازی 5 ساله
دکترای دندانپزشکی 5 ساله
 
دکترای پزشکی برای فارغ التحصیلان دبیرستان
دارندگان دیپلم دبیرستان برای ورود به برنامه پزشکی دانشگاه ورشو مستلزم گذراندن دوره ی پیش دانشگاهی در دانشگاه هستند. چنانچه داوطلبان مدرک ایلتس با نمره حداقل 6 را داشته باشند نیازی به گذراندن دوره ی یک ساله زبان دانشگاه ندارند و صرفا باید دروس پایه پزشکی را فرا بگیرند. دوره پیش دانشگاهی 9 ماه به طول می انجامد و دانشجویان دروس زیست شناسی، آناتومی، شیمی و فیزیک را فرا می گیرند. در پایان دوره پیش دانشگاهی از دانشجویان آزمون گرفته می شود و درصورت موفقیت دوره ی 6 ساله ی دکترای پزشکی آنها آغاز می گردد. این آزمون ورودی متشکل از 100 سوال چهار گزینه ای (35سوال زیست، 35سوال شیمی و 30 سوال فیزیک) می باشد. شاید عدم وجود سوالات ریاضی در این آزمون خبر خوبی برای آن دسته از داوطلبان باشد که با وجود شایستگی لازم صرفا به دلیل ضعف در درس ریاضی از رویای خود یعنی تحصیل در رشته پزشکی باز مانده اند.
 
فارغ التحصیلان دبیرستان و دارندگان لیسانس میبایستی حداقل شرایط زبانی زیر را برای ورود به دوره پزشکی داشته باشند:
 
ایلتس (در تمامی مهارتها حداقل 6)
تافل (حداقل 90)
دوره زبان انگلیسی در دانشگاه ورشو
داوطلبان می توانند چنانچه از آمادگی لازم در زبان انگلیسی برخوردار نیستند در دوره ی یکساله آموزش زبان انگلیسی دانشگاه شرکت کنند و سطح دانش زبانی خود را به سطح لازم برای ورود به برنامه های آموزشی برسانند.
 
شهریه دانشگاه ورشو
 
شهریه دوره 6 ساله دکترای پزشکی 11. 100,000 یورو به ازای هرسال می باشد. این مبلغ در طول شش سال ثابت است.
شهریه دوره 4 ساله دکترای پزشکی 14. 400,000 یورو به ازای هر سال می باشد. این مبلغ در طول چهار سال ثابت است.
شهریه دوره 5 ساله دکترای دندانپزشکی به ترتیب سال اول 15. 000,000، سال دوم 15. 800,000، سال سوم 16,500. 000، سال چهارم 17. 400,000 و سال پنجم 18. 200,000 یورو می باشد.
شهریه دوره 5 ساله فوق لیسانس داروسازی 9. 500,00 یورو در سال می باشد. این مبلغ در طول پنج سال تغییری نمی کند.
دکترای دندانپزشکی در دانشگاه ورشو
رشته ی دندانپزشکی از سال 1809 تا به امروز در دانشگاه علوم پزشکی ورشو تدریس شده است. بخش انگلیسی زبان آموزش دندانپزشکی در سال تحصیلی 2012/2013 در این دانشگاه تاسیس شد تا دانشجویان بین المللی بتوانند به زبان انگلیسی در رشته ی دندانپزشکی تحصیل کنند.
 
رشته ی دندانپزشکی در دانشگاه ورشو 5 سال به طول می انجامد و دانشجویان پس از سپری کردن 10 ترم موفق به دریافت مدرک دکترای دندانپزشکی از دانشگاه می گردند. دانشجویان پس از پایان هر سال تحصیلی موظف هستند تا 4 هفته را در تابستان صرف آموزش عملی نمایند، ممکن است دانشجویان بتوانند این زمان را در نهادهای معتبر آموزشی کشور خودشان بگذرانند. مدرک دکترای دندانپزشکی این دانشگاه در تمامی کشورهای اروپایی و ایالات متحده دارای اعتبار می باشد. دانشجویان فارغ التحصیل چنانچه مایل باشند می توانند در دانشگاه علوم پزشکی بعنوان پژوهشگر یا استاد کار کنند.
 
 همانند رشته پزشکی می باشد و داوطلبان بایستی دانش زبانی در حد سطوح زیر داشته باشند یا در غیر این صورت در دوره ی یکساله ی زبان دانشگاه شرکت کنند:
ایلتس (در تمامی مهارتها حداقل 6)
تافل (حداقل 90)
 
دوره ی یک ساله ی فاندیشن یا پیش دانشگاهی در دانشگاه ورشو
این دوره برای داوطلبانی است که فاقد آمادگی لازم برای گذراندن آزمون ورودی دانشکده پزشکی هستند. دروس پایه پزشکی شامل زیست شناسی، آناتومی، شیمی و فیزیک را فرا بگیرند. در پایان این دوره دانشجویان درصورت موفقیت در آزمون پایانی وارد دوره ی 6 ساله دندانپزشکی می شوند.
 
 poland04
 
آزمون ورودی دانشکده پزشکی ورشو
ثبت نام اینترنتی آزمون ورودی از 6 مارس 2017 برای تمامی داوطلبان آغاز می گردد. این آزمون ورودی بجز ورشو در چند شهر دیگر جهان نیز برگذار می شود که تاریخ به خصوص خود را دارند و به قرار زیر می باشند:
 
برلین (آلمان): از 6 آپریل 2017 الی 28 مارس 2017
 
 
فوق لیسانس داروسازی
این دوره 5 سال به طول می انجامد. و دانشجویان در پایان این دوره مدرک فوق لیسانس خود را دریافت می کنند. پس از پایان تحصیلات 5 ساله فارغ التحصیلان باید 6 ماه را به صورت عملی به کار بپردازند و پس از آن قادر خواهند بود مستقلا کار کنند.
 
 
 
شرایط پذیرش رشته داروسازی در دانشگاه ورشو
داوطلبان تحصیل در رشته داروسازی باید مانند داوطلبان پزشکی و دندانپزشکی باید آزمون ورودی بدهند.
 
دانشگاه پزشکی یاگیلونیا (jagiellonian university)
دانشگاه یاگیلونیا قدیمی ترین دانشگاه لهستان به حساب می آید. این دانشگاه در سال 1364 میلادی در شهر کراکف تاسیس شده است. کالج پزشکی دانشگاه یاگیلونیا از سال 1994 اقدام به پذیرش دانشجویان در رشته پزشکی به زبان انگلیسی می نماید. در سال تحصیلی 2011/2012 نزدیک به 600 دانشجوی بین المللی از بیش از 20کشور دنیا وارد کالج پزشکی یاگیلونیا شدند. این دانشگاه یک برنامه 4 ساله پزشکی و دو برنامه ی 6 ساله پزشکی و دندانپزشکی دارد. برنامه ی 4 ساله برای فارغ التحصیلان کشورهای کانادا و امریکا می باشد که دروس پایه پزشکی را گذرانده اند. دوره ی 6 ساله برای فارغ التحصیلان دبیرستان می باشد و محدود به کشور خاصی نیست. دوره ی های کالج پزشکی یاگیلونیا با استانداردهای اروپا، دپارتمان تحصیلی ایالات متحده (Stafford Loan Program) و هیئت پزشکی کالیفرنیا انطباق پذیر است
از ویژگی های منحصر به فرد دانشگاه پزشکی یاگیلونیا این است که فارغ التحصیلان هر دو رشته ی پزشکی و دندانپزشکی می توانند دوره ی رزیدنسی و تکمیلی خود را در بیمارستان های آموزشی وابسته به دانشگاه در سایر نقاط دنیا بگذرانند. کشورها به شرح زیر است:
 
 دوره های ارائه شده در دانشگاه یاگیلونیا
دکترای پزشکی به زبان انگلیسی
دکترای جراحی دندانپزشکی به زبان انگلیسی
 
شرایط پذیرش پزشکی در دانشگاه یاگیلونیا
داوطلبان باید دروس زیست، شیمی و فیزیک را با نمرات قابل قبول پاس کرده باشند و این نمرات در مدرک آنها قید شده باشد. چنانچه دروس پاس شده در طی دبیرستان مورد تایید دانشگاه باشد متقاضیان می توانند در آزمون ورودی رشته ی پزشکی شرکت کنند. آزمون ورودی شامل 100پرسش چهار گزینه ای (55سوال زیست شناسی) و ( 45سوال شیمی) می باشد و داوطلبان 150 دقیقه برای پاسخگویی به سوالات زمان دارند. پذیرش داوطلبان براساس نتایج آنها در آزمون می باشد. این آزمون ورودی در شهرهای کراکوف(لهستان)، اوسلو(نروژ) و شیکاگو(امریکا) برگذار می شود. داوطلبان باید برای نشان دادن توانایی زبان خود مدارک بین المللی زبان ارائه نمایند. حداقل نمرات مدارک زبان آنها ایلتس (6. 5)، تافل آی بی تی(87) و توییک(700) می باشد.
 
 
دوره ی یک هفته ای آمادگی آزمون ورودی:
 
کالج پزشکی یاگیلونیا برای داوطلبانی که نیازمند کسب آمادگی لازم برای شرکت در آزمون می باشند یک دوره ی یک هفته ای تدارک دیده است تا داوطلبان با نوع سوالات و سطح آنها بیشتر آشنا شوند. این دوره 5 روزه می باشد و در هر روز داوطلبان 8 ساعت در کلاس حضور پیدا می کنند. این دوره در دانشگاه یاگیلونیا برگذار می شود و امکانات اقامتی برای داوطلبان فراهم است. هزینه ی این دوره 750یورو می باشد. زمان ثبت نام برای آزمون از 31مارس الی 30 ژوئن می باشد و دوره در ابتدای ماه جولای برگذار می گردد. داوطلبانی که دیپلم آن ها (IB(International Baccalaureate می باشد نیز باید آزمون ورودی را بدهند.
 
 
شهریه دوره های دانشکده پزشکی یاگیلونیا
دوره ی 6 ساله پزشکی: سال اول 13400یورو، مابقی سالها 13000یورو
دوره ی 4 ساله پزشکی: سال اول 12400یورو، مابقی سالها 12000یورو
دوره ی 5 ساله دندانپزشکی: سال اول و دوم 11000یورو، سال سوم 12500یورو، سال چهارم و پنجم 13000یورو
 
برطبق داده های وبسایت usnews، دانشکده ی پزشکی یاگیلونیا دارای رنکینگ جهانی 264 می باشد.
 
 poland05
 
دانشگاه پزشکی گدانسک (Gdansk medical university)
این دانشگاه بزرگترین مرکز آموزش پزشکی در منطقه ی شمال لهستان می باشد و در شهر گدانسک به همین نام واقع شده است. این دانشگاه دوره ی 6 ساله پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می دهد.
 
دوره های دانشگاه پزشکی گدانسک به زبان انگلیسی
دکترای 6 و 4 ساله پزشکی
لیسانس پرستاری
لیسانس تغذیه
دکترای داروسازی
دوره ی پیش پزشکی
 
دوره ی پیش پزشکی/فاندیشن در دانشگاه گدانسک
این دوره که یکساله و شامل دوترم می باشد مختص داوطلبانی است که قصد تحصیل در رشته های پزشکی را دارند اما فاقد آمادگی لازم جهت پاس کردن آزمون ورودی هستند. در این دوره دروسی مانند زبان لهستانی، زبان انگلیسی، زیست شناسی، شیمی و فیزیک به دانشجویان تدریس می شود. این دوره از ابتدای اکتبر 2017 آغاز و تا می 2018 به طول می انجامد. مهلت اخذ پذیرشد دوره ی فاندیشن در دانشگاه گدانسک ابتدای مارس 2017 لغایت 31 آگوست 2017 است. پذیرش در دوره ی پیش پزشکی یا فاندیشن براساس نمرات زیست و شیمی دبیرستان و همچنین سطح زبان انگلیسی می باشد.
 
شهریه دوره های دانشگاه پزشکی گدانسک
 
دکترای داروسازی: 5250یورو به ازای هر ترم
دکترای 6 ساله پزشکی: 10000یورو در سال
دوره ی پیش پزشکی: 7700 یورو در سال
لیسانس 3 ساله پرستاری: 5400 یورو در سال
لیسانس 3 ساله تغذیه: 4000 یورو در سال
رنکینگ دانشگاه
دانشگاه پزشکی گدانسک براساس گزارش U. S. News & World Report در رشته پزشکی رتبه ی 320ام را دارد. و طبق گزارش Shanghai Academic Ranking of World Universities در رتبه ی 300تا400 قرار دارد.