دانشجویانی که می خواهند در اروپا تحصیل کنند اغلب به انگلستان، آلمان یا فرانسه فکر می کنند، اما تحصیل در ایتالیا می تواند در درازمدت نیز مفید باشد. بسیاری از دانشگاه های برتر ایتالیا برنامه هایی را برای تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. در اینجا تمام اطلاعاتی که برای کار و تحصیل در ایتالیا به آن نیاز دارید آورده شده است. برنامه های کارشناسی ارشد تمام مدت وجود دارد که پس از آن، پس از تحصیل در ایتالیا می توانید برای Work Permit اقدام کنید.

در اینجا راهنمای گام به گام اقامت و اجازه کار پس از تحصیل در ایتالیا آمده است. همچنین در قسمت بعدی در مورد مجوز تحصیل، مجوز کار و تحصیل، نحوه کار پس از اتمام تحصیلات خود از کالج های ایتالیا صحبت خواهیم کرد.

پس از تحصیل در ایتالیا بمانید

ایتالیا به عنوان کشوری زیبا، دارای شهرهای دانشجویی برتر نیز می باشد که دانشجویان بین المللی می توانند تجربه ای عالی در زندگی به دست آورند. در نهایت آنها سعی می کنند مدتی بیشتر در آنجا بمانند تا تجربه کاری نیز به دست آورند. اما برای ماندن در کشور باید مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا را دنبال کنید. معیارهای واجد شرایط بودن گزینه اقامت در ایتالیا پس از فارغ التحصیلی از مدرک لیسانس محاسبه نمی شود.

گزینه Stay Back در ایتالیا بعد از کارشناسی ارشد

در ایتالیا گزینه های اقامت در ایتالیا فقط در صورتی مجاز است که دوره دکترا یا مقطع کارشناسی ارشد سطح 2 را در ایتالیا گذرانده باشید. اقامت در ایتالیا پس از استادان به عنوان "Permesso di Soggiorno" شناخته می شود که به معنای واقعی کلمه اجازه اقامت ترجمه شده است. بر اساس رشته و دانشگاه، اقامت تا 6 تا 12 ماه مجاز است. اگر دانشجویی نتواند در آن دوره شغلی پیدا کند، باید به کشور مبدا خود برگردد. بنابراین امکان اقامت مجدد در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی پس از کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد.

مجوز کار پس از تحصیل در ایتالیا

  1. برای دانشجویان اتحادیه اروپا:

برای دانشجویان اتحادیه اروپا، نیاز به اجازه اقامت وجود خواهد داشت و اجازه کار خاص پس از تحصیل در ایتالیا لازم نیست. آنها می توانند اجازه اقامت را تا زمانی که در ایتالیا کار می کنند تمدید کنند.

  1. برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا:

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا پس از تحصیل در ایتالیا به مجوز کار و اجازه اقامت دانشجویی نیاز دارند. در اینجا نکاتی هستند که باید به آنها توجه کنید:

فقط دانشجویان دکترا و فارغ التخصیلان کارشناسی ارشد می توانند پس از پایان برنامه برای اجازه اقامت موقت اقدام کنند.

داشتن شغل پس از پایان دوره تمدید آنها در 6 تا 12 ماه مهم است. همچنین دانشجویان می توانند برای دوره کارآموزی تا 12 ماه اقدام کنند.

برای اجازه کار پس از تحصیل در ایتالیا، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا به "permesso di Lavoro" نیاز دارند.

میانگین دستمزد در ایتالیا می تواند حدود 1300 یورو در ماه باشد، بر اساس تحصیلات و تجربه شما. همیشه توصیه می شود که درک اولیه از زبان ایتالیایی و انگلیسی داشته باشید.

برای بهره مندی از قرار گرفتن در معرض کار بین المللی با کمک اقامت در ایتالیا و اجازه کار در ایتالیا، نیاز به تحصیل در مقطع دکترا یا کارشناسی ارشد در ایتالیا دارید، برای آن به مجوز دانشجویی نیاز دارید.

مجوز تحصیل در ایتالیا

دانشجویان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا:

دانشجویان اتحادیه اروپا اگر بخواهند در دانشگاه ایتالیایی تحصیل کنند به مجوز خاصی به جز پاسپورت نیاز ندارند.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا:

دانشجویانی که از اتحادیه اروپا نیستند، اگر می خواهند در ایتالیا تحصیل کنند و تحصیلات عالی خود را دنبال کنند، باید برای مجوز تحصیلی خاص درخواست دهند.

دو نوع ویزای دانشجویی در ایتالیا وجود دارد:

  1. ویزای ایتالیا نوع C: دوره های کوتاهتر

دانشجویانی که می خواهند در یک برنامه کوتاه تر یا یک دوره زبان که بیش از 90 روز نباشد، این نوع ویزا را دریافت می کنند. دانشجویانی که در برنامه های تبادل دانشجو یا کلاس های زبان شرکت می کنند، ویزای نوع C در ایتالیا را انتخاب می کنند.

  1. ویزای ایتالیا نوع D: دوره های طولانی تر

برای دوره های تحصیلی مناسب که دارای 20 ساعت تحصیلی در هفته یا 80 ساعت در ماه است، به این نوع ویزای دانشجویی برای ایتالیا نیاز است.

زمان رسیدگی به ویزا

زمان رسیدگی به ویزای ایتالیا معمولاً 1 تا 3 هفته است. مصاحبه ویزا سه ماه قبل از ورود شما به ایتالیا گرفته می شود. بنابراین، شما باید حداقل 3 ماه قبل از شروع دوره برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.

مجوز کار ویزای تحصیلی ایتالیا

  1. دانشجویان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا:

دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای کار در ایتالیا به مجوز کار خاصی نیاز ندارند، اما نمی‌توانند بیش از 20 ساعت در هفته در طول دوره آموزشی کار کنند.

  1. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA:

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای کار در حین تحصیل به مجوز کار دانشجویی بین المللی نیاز دارند و ساعات کاری مجاز برای آنها یکسان است. نکلت مهم:

در ایتالیا، دانشجویان بین المللی مشاغل پاره وقت یا کارآموزی خواهند داشت و حدود 500 یورو پرداخت می کنند.

به خاطر داشته باشید که اگر برنامه شما کمتر از 3 ماه باشد، واجد شرایط مجوز کار در ایتالیا نیستید.

برخی از دانشجویان در مورد اینکه آیا ما می توانیم ویزای دانشجویی را به ویزای کاری تبدیل کنیم و مدت طولانی تری در ایتالیا بمانیم و شغل خود را بسازیم سوال دارند؟

بله، امکان تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری وجود دارد. می توانید دلیل اقامت خود را تغییر دهید و مدت طولانی تری در ایتالیا بمانید. برای رشد شغلی خود با تغییر ویزای دانشجویی به ویزای کار پس از تحصیل در ایتالیا ، باید تحصیلات واجد شرایط را در ایتالیا کسب کرده باشید.

دانشجو باید دارای یکی از مدارک زیر در ایتالیا باشد:

مدرک لیسانس (برنده، حداقل سه سال، 180 واحد دانشگاهی)

مدرک لیسانس ویژه (laurea specialistica/magistrale)

مدرک تخصصی (Diploma di Specializzazione، حداقل دو سال)

مدرک دکترا (Dottorato di Ricerca، حداقل سه سال)

مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه سطح اول (Master Universitario di I livello، یک سال، 60 واحد)

مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه سطح دوم (Master Universitario di II livello، یک سال، 60 واحد)

مدارک عالی (Attestato o Diploma di Perfezionamento، یک سال، 60 واحد)

همچنین دانشجو باید تمام شرایط زیر را داشته باشد:

منابع مالی کافی بر اساس فعالیتی که باید انجام شود.

مجوز و/یا عضویت در انجمن های محلی؛

مسکن؛

درآمد سالانه بالاتر از 8500 یورو است.

تبدیل ویزای دانشجویی به Employee Permit

تنها گزینه برای به دست آوردن این تبدیل مجوز، برآورده کردن شرایط تحصیلی بالا و داشتن یک پیشنهاد برای استخدام یا یک موقعیت کارآموزی در یک بخش مرتبط با مدرک تحصیلی در ایتالیا است. علاوه بر این، شرایط زیر باید برآورده شود:

شرایط استخدامی که در نامه استخدام توسط کارفرما نوشته شده است:

آخرین اظهارنامه مالیاتی کارفرما

ترازنامه تجاری کارفرما

نامه نماینده تام الاختیار شرکت کارفرما در خصوص صورتحساب های صادر شده در سال جاری

سابقه شرکت

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ارائه شده است

تلفن و ایمیل کارفرما

رعایت مسکن

در دسترس بودن مسکن

چگونه بعد از تحصیل در ایتالیا اقامت دائم بگیریم

یک دانشجوی بین المللی می تواند پس از تحصیل در ایتالیا اقامت دائم بگیرد. ویزای اقامت موقت باید در اولین ورود به ایتالیا توسط شهروندان غیر اتحادیه اروپا اخذ شود. فقط در این صورت می توانید برای اجازه اقامت دائم درخواست دهید. شهروندان اتحادیه اروپا فقط باید در اداره پلیس در محلی که در آن زندگی می کنند ثبت نام کنند، نیازی به درخواست اجازه اقامت موقت نیست. دانشجو باید حداقل 5 سال قبل از درخواست اقامت دائم ایتالیا زندگی کند.

اگر به دنبال تحصیل در ایتالیا هستید و می خواهید بدانید چگونه برای دانشگاه های ایتالیا اقدام کنید؟ با ما در ارتباط باشید ما شما را در کل فرآیند راهنمایی خواهیم کرد.