اگر برای شرکت در مصاحبه دعوت شده اید، احتمالا سردرگم هستید که چگونه می توانید به بهترین شکل برای آن آماده و با چه سوالاتی ممکن است مواجه شوید. سوالاتی که در مصاحبه دریافت پذیرش از دانشگاه مطرح می شوند تا حد زیادی با سوالات مصاحبه شغلی مشابه هستند. در این بخش، شما را با متداول ترین سوالاتی که در مصاحبه پذیرش دانشگاه مطرح می شوند، آشنا و توصیه می کنیم حتما به نحوه پاسخگویی به این سوالات فکر کنید...

1- هدف شما از تحصیل در این دانشگاه چیست؟

این سوال از جمله سوالاتی است که حتما در مصاحبه از شما پرسیده می شود، و ممکن است به اشکال متفاوتی مطرح گردد، برای مثال ممکن است بپرسند "دلیل شما از انتخاب این دانشگاه چیست؟". این سوال میزان دانش و اطلاعاتتان درباره دانشگاه را می سنجد و به مصاحبه کنندگان این امکان را می دهد تا انگیزه شما را بدانند. باید، از قبل، در مورد انگیزه و دانشگاه متناسب با هدف تحصیلی خود فکر کنید – بعبارتی تطابق تحصیلات با علاقه را مدنظر قرار دهید. 

تنها درباره مواردی از قبیل زیبایی دانشگاه یا "خوب بنظر رسیدن" این رشته صحبت نکنید. سعی کنید به دلایل دقیق و متفکرانه، متناسب با رویکرد دپارتمان آموزشی برای این رشته و یا امکانات ویژه و سطح علمی بالای دانشگاه اشاره کنید. درباره مسائلی از قبیل زندگی شبانه یا هزینه ها صحبت نکنید. درکل، به دکر مواردی بپردازید که حاکی از تفکر شما برای این تصمیم گیری و انتخاب هستند. 

2- دلیل شما از انتخاب و تحصیل در این رشته چیست؟

این سوال بسیار مهم است، زیرا هدف مصاحبه کنندگان از طرح آن سنجش میزان علاقه شما به رشته انتخابی و داشتن دلایل درست و منطقی است. در نتیجه، سعی کنید بر دلایلی که نشاندهنده میزان علاقه و لذت شما از تحصیل در این رشته است، تمرکز کنید، و نشان دهید که این رشته تا چه اندازه با اهداف شغلی  یا سایر آرزوهایتان همخوانی دارد – اما به میزان درآمد مورد انتظار از این رشته  هیچ اشاره ای نکنید! هرگز درباره مواردی که نشان دهنده انتخاب این رشته یا دانشگاه بر اساس پیشنهاد دیگران است، و یا مواردی از قبیل انتخاب این رشته به دلیل "آسانی" ورود و تحصیل صحبتی به میان نیاورید. 

3- در حال حاضر بیشتر در مورد چه موضوعاتی مطالعه می کنید؟

احتمالا متون خواندنی بسیاری در زمینه رشته انتخابی شما وجود دارد، در نتیجه، اگر مصاحبه کننده در مورد آنها از شما سوالاتی بپرسد، این سوالات می توانند، مانند جرقه ای، آغازگر گفتگوی میان شما و او باشند. انتخاب منابع مرتبط با رشته انتخابی به شما کمک فراوانی می کند تا این گفتگو را هر چه بهتر پیش ببرید – پس اگر می توانید حتما قبل از شرکت در مصاحبه در این باره فکر و برنامه ریزی کنید! ممکن است مصاحبه کننده درباره جالب ترین کتابی که اخیرا خوانده اید یا کتابی که برایتان خاص بوده سوال کند. این سوالات نه تنها به مصاحبه کننده این امکان را می دهد تا میزان اشتیاق شما به خواندن را بفهمد،‌ بلکه باعث می شود تا بهتر و بیشتر با شخصیتتان آشنا شود، و علاقه شما به موضوع انتخابی برای ادامه تحصیل و نیز سایر موضوعات را نیز بسنجد. در واقع، با طرح این سوال باز هم شانس صحبت کردن درباره علایق و نشان دادن پتانسیلتان بعنوان یک دانشجوی مشتاق و مستقل را پیدا خواهید کرد. 

4- دوستانتان چگونه شما را توصیف می کنند؟

این سوال نیز فرصتی در اختیارتان قرار می دهد تا درباره ویژگی های شخصیتی خود صحبت کنید  – و ارزش آن را دارد که قبل از شرکت در مصاحبه در مورد آن فکر کنید. گرچه داشتن خصوصیاتی از جمله "دوستانه، با توجه و شنونده خوب بودن" عالی است، اما این ویژگی ها، به شکل خاص، مصاحبه کنندگان را تحت تاثیر قرار نخواهند داد. سعی کنید تا چیزی بگویید که بیاد ماندنی تر و معنادارتر باشد، برای مثال، شما بسیار مصمم و با انگیزه هستید؛ شما ذاتا یک راهنما یا همکار خوب هستید؛ یا همیشه مشتاقانه از چالش ها استقبال و عبور می کنید. صادق باشید، اما بر توانایی هایتان تمرکز و آنها را برجسته کنید. حتما در حمایت از آنچه می گویید مثالی بیاورید.

5- به کدامیک از دستاوردهایتان بیشتر افتخار می کنید؟

ممکن است مصاحبه کنندگان از شما بخواهند تا درباره دستاوردهای آکادمیک خود صحبت کنید، اما حتی اگر از شما نخواستند، در صورت امکان، حتما در این باره صحبت کنید. می توانید درباره جوایزی که در دوران تحصیل دریافت کرده اید، آزمونی که در آن نتیجه عالی گرفته اید، یا یک پروژه کلاسی حرف بزنید که به آن افتخار می کنید. بهتر است، درباره دستاوردها و موفقیت های اخیرتان و نیز تاثیر مثبت این موفقیت ها صحبت کنید. 

6- با ورود به این دانشگاه چه توانایی ها و قابلیت هایی را با خود همراه می آوردید؟

به منظور پاسخ دادن به این سوال باید هر آنچه در توان دارید به بهترین شکل بیان کنید، حتی شاید وسوسه شوید تا کمی در مورد خود اغراق کنید -– اما محتاط باشید تا این اتفاق نیفتد! بیاد داشته باشید، بهتر است برای تمام گفته هایتان مثال بیاورید؛ می توانید درباره فعالیت های فوق برنامه در دبیرستان صحبت کنید که نشاندهنده نقش و حضور فعال شما در مدرسه است، فعالیت هایی مانند شرکت در مناظرات یا کمک به سازماندهی و برگزاری یک رویداد. "چرا باید به شما شانس ورود به این دانشگاه را بدهیم؟" ممکن است این سوال در انتهای مصاحبه و بعنوان جمع بندی از شما پرسیده شود. در این مورد، باید تمام نکات کلیدی را، که از شما یک دانشجوی ایده آل برای تحصیل در این رشته و جامعه دانشگاهی بزرگتر می سازد، به صورت خلاصه بیان کنید.

7- بزرگترین نقاط ضعف و قدرت شما چیست؟

این سوال در مصاحبه های شغلی نیز زیاد پرسیده می شود. معمولا مصاحبه کننده با طرح این سوال قصد دارد تا از نقاط قوت و ضعف شما آگاه شود. برای صحبت از نقاط قوت، مانند پاسخ به سوال "دوستانتان چگونه شما را توصیف می کنند؟"، ممکن است وسوسه شوید تا به شکل اغراق آمیز و در قالب جملات کلیشه ای و مطمئن جواب دهید، برای مثال بگویید که "من یک آدم سختکوش هستم". اما همیشه این نکته را درنظر داشته باشید، که مصاحبه کنندگان به دنبال پاسخی متفکرانه تر همراه با مثال هستند. صحبت درباره نقاط ضعف می تواند سخت باشد، اما اگر صادق باشید، و در مورد نقاط ضعفی صحبت کنید که سعی در اصلاحشان دارید، مصاحبه کنندگان نیز از این خودآگاهی شما تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.