مهاجرت به ایتالیا، مهاجرت به قلب هنر

سرزمین چکمه با مردمانی خون گرم و آب و هوای مدیترانه ای و معتدل و همچنین هفتمین کشور صنعتی جهان، سومین کشور توریست خیز دنیا و مقصد تحصیلی بسیاری از مردم دنیا با هزینه تحصیل پایین است. ایتالیا با جمعیتی بیش از 60 میلیون نفر پنجمین کشور پر جمعیت اروپا و بیست و سومین در دنیا است. با جاذبه های توریستی خاص و شهرهای معروف و غروب های عاشقانه است. اگرچه بسیاری بر این باور هستند که ایتالیا از نظر اقتصادی دچار بحران است اما باید اشاره داشت که افراد تحصیل کرده و دارای توانایی خاص می توانند به راحتی در ایتالیا مشغول به کار شوند.

افرادی که تنها به زبان انگلیسی تسلط دارند ممکن است در ایتالیا دچار مشکل شوند چرا که بجز در شهر میلان، سطح تسلط به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا بسیار محدود است. بنابراین به متقاضیان توصیه می شود قبل از عزیمت به کشور ایتالیا حتما زبان رسمی این کشور را، حداقل در سطح مقدماتی، فرا بگیرند. از نظر آب و هوایی نیز کشور ایتالیا شباهت های زیادی با ایران دارد و به نسبت کشورهای شمال اروپا، سرمای شدید در این کشور وجود ندارد.

بهترین شهر ایتالیا برای زندگی

هر شهر بسته به هدف فرد از مهاجرت به کشور ایتالیا می تواند جایگاه متفاوتی داشته باشد. برای مثال تورین یکی از شهرهای بسیار خوب ایتالیا برای تحصیل است اما نسبت به سایر شهرهای این کشور از سرزندگی کمتری برخوردار است چرا که در جمع شهرهای صنعتی کشور ایتالیا قرار دارد. البته لازم به ذکر است که بر خلاف تصورات بهترین شهر ایتالیا جهت زندگی رم نیست و با استندارهای زندیگ شهر پوتنزا در این رنکینگ قرار دارد. برخی شهرهای ایتالیا در ادامه معرفی شده اند:

 • رم: پایتخت تاریخی اروپا و در عین حال شهری مدرن با جاذبه های خاص توریستی، هنری و سینمایی
 • میلان: شهری دانشجویی و با اصالت و فعال و در صدر حرفه مدلینگ و خواستگاه تجاری ایتالیا
 • بولونیا: شهری معروف به سرای آشپزی ایتالیا خواستگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان
 • پیزا: شهر برج معروف پیزا با جاذبه های توریستی دیگر و شهری دانشجویی با هزینه زندگی معقول و شهری با آرامش
 • تورین: شهری با طبیعتی بی نظیر و همچنین دارای کارخانه های صنعتی از جمله شرکت فیات
 • ونیز: یکی از زیباترین شهرهای دنیا معروف به شهر روی آب و طبیعیت بکر و مثال زدنی اما با هزینه بالا
 • پوتنزا: بهترین جایگاه زندگی در ایتالیا با سطح زندگی بالا و هزینه زندگی متوسط با کمترین میزان جرم در ایتالیا

معرفی ارزانترین و گرانترین شهرهای ایتالیا

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که در شهرهای ارزان قیمت یک کشور ساکن شوند تا بتوانند با پرداخت کمترین هزینه ممکن در کشور دیگری ساکن شوند. معمولا افرادی که از طریق ویزای بازنشستگی مهاجرت می کنند به جستجوی چنین شرایطی هستند. در برخی از موارد نیز دانشجویان ترجیح می دهند تا در شهرهای نزدیک به محل تحصیل خود اقامت داشته باشند تا هزینه های تحصیل و زندگی خود را تا حد زیادی کنترل کنند. امکانات زندگی در این شهرها در حداقل ممکن قرار دارد و به همین دلیل کمتر کسی برای زندگی، این شهرها را انتخاب می کند. جاذبه های توریستی این شهرها با این وجود در سطح بسیار مناسبی قرار دارد و مناظر موجود در این شهرها را می توان در انواع کارت پستال های مشهور جهان مشاهده کرد.

هزینه های مهم زندگی در ایتالیا در سال 2021

در ادامه به جهت روشن شدن هزینه زندگی در ایتالیا، لیست مهم ترین هزینه های زندگی در ایتالیا را به صورت آپدیت شده ارائه می شود. مهم ترین هزینه زندگی در ایتالیا در سال 2021 میلادی شامل هزینه های  تحصیل در ایتالیا تهیه مسکن، مخارج مرتبط با خوراک و مواد غذایی و حمل و نقل است. این هزینه ها در سراسر جهان یکسان است و افراد در طول زندگی خود به ناچار با آن روبرو خواهند شد.

یکی از مهم ترین مزایایی که کشور ایتالیا به سایر کشورهای همسایه خود دارد، فراهم ساختن امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی و تحصیل رایگان در این کشور است. میزان درآمد در کشور ایتالیا به نسبت بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی کمتر است اما باید اشاره داشت که هزینه های زندگی در این کشور نیز به مراتب کمتر است. 

بررسی هزینه های تحصیل در کشور ایتالیا در سال 2021

رایج ترین روش مهاجرت به ایتالیا در حال حاضر، مهاجرت از طریق تحصیل است. دانشگاه های ایتالیا جایگاه بسیار مناسبی در رقابت با سایر دانشگاه های جهان دارند و در برخی از رشته های تحصیلی در جهان سرآمد هستند. متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی ایتالیا را داشته باشند، به راحتی می توانند پذیرش تحصیلی خود را دریافت کنند اما باید هزینه های سنگین تحصیل در این دانشگاه ها را نیز شخصا پرداخت کنند. شرایط برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا به طور کلی متفاوت است. دانشجویان خارجی در این دانشگاه ها قادر خواهند بود تا با استفاده از بورسیه تحصیلی ایتالیا هزینه های تحصیل خود را به صفر کاهش دهند و مبلغی را نیز به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی در ایتالیا در حدود 800€ تا 6000€ (یورو) است و دانشجویان موظف هستند که این مبلغ را در روز ثبت نام خود به دانشگاه پرداخت کنند. در صورتی که با بورسیه تحصیلی دانشجویان تایید شود، کل هزینه پرداختی دانشجویان به دانشگاه در سال دوم تحصیلی به وی استرداد می شود. دسترسی به تحصیل 100% رایگان تنها در برخی از استان های کشور ایتالیا برای دانشجویان خارجی ممکن می شود. دانشجویان برای یک زندگی عادی در سال 2021 حدودا به 400€ تا 1000€ (یورو) در ماه نیاز خواهند داشت. دانشجویان در ایتالیا می توانند بر اساس قوانین تا سقف 20 ساعت در هفته کار کنند. همه این ها باعث شده اعزام دانشجو به ایتالیا بسیار پرطرفدار باشد.

بررسی بازار مسکن در ایتالیا

یکی از بزرگترین هزینه هایی که شما باید قبل از مهاجرت به این کشور یک برآورد اولیه از آن داشته باشید هزینه رهن و اجاره و یا خرید مسکن در کشور ایتالیا می باشد. دانشجویان دانشگاه های مختلف در کشور ایتالیا می توانند از طریق به اشتراک گذاشتن یک واحد مسکونی و همچنین اقامت در خوابگاه های دانشجویی، بخش قابل توجهی از هزینه های اقامت و زندگی خود در کشور ایتالیا را کاهش دهند.

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 400€ تا 800€ (یورو) می باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز شهر حدود 300€ تا 600€ (یورو) می باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان 2 تا 3 خوابه اتاق در مرکز شهر حدود 1000€ (یورو) می باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان 2 تا 3 خوابه اتاق خارج از شهر حدود 750€ (یورو) می باشد.
 • قیمت خرید ملک برای هر متر مربع در مرکز شهر 3500€ (یورو) و حومه شهر حدود 1200€ (یورو) می باشد.